Manchester City holder vågent øje med Inter-profil

Manchester City holder vågent øje med Inter-profil

1101
0
DEL

The Citizens er efter sigende interesseret i at hente den argentinske Inter-angriber Mauro Icardi til det nordengelske. Og de er vanen tro klar med det helt store checkhæfte. 

Mauro Icardi blev inden denne sæson udnævnt som ny Inter-kaptajn på trods af at hans argentinske pas afslører, at han kun er 22 år gammel. Denne flotte udnævnelse kom oven på en sæson, hvor han delte Serie A’s topscorertitel med Luca Toni med 22 mål i 38 kampe.

Det er højst sandsynligvis denne målnæse, som Manchester City håber på at tilknytte. Ifølge Gazzetta dello Sport skulle de lyseblå fra Manchester være klar til at bruge 40 mio. euro (ca. 300 mio. kroner, red.) på den unge frontløber.

Det italienske medie melder dog, at Icardi gerne vil blive i Milano og hjælpe sit hold med at vinde klubbens første Serie A-titel i seks år.

Den italienske storklub kan dog være nødsaget til at sælge deres angriber for at finansiere fremtidige storkøb, hvilket kan bane vejen for et skifte til Premier League.

Icardi har i indeværende sæson knebet en smule med målformen med fire mål i 12 Serie A-optrædener. Det er dog kun Higuain med 32 mål, der har scoret flere mål end Icardi med 26 mål siden starten af sidste sæson.

INGEN KOMMENTARER